ארזתם לבד?

מיפוי ומידול מערכי מסועים ומערכות בטרמינל 3


את נמל תעופה בן גוריון כולם מכירים. ה"עיר" התחתית שחיה ורוחשת 24/7 מתחת לשדה התעופה היא הרבה פחות מוכרת. נתבקשנו למפות ולמדל את מתחמי הפעילות שמתחת לשדה שם מתבצע שיקוף, סינון ומיון כל מערך המזוודות שעובר בשדה אזור עמוס פעילות, ציוד, מסועים, מכונות ומערכות.

תוצרים מודל 3D, צפיין פנורמות, ענן נקודות
טכנולוגיות

באחד המקומות העמוסים והפעילים ביותר בשדה התעופה מעולם לא ביקרתם כי הוא בכלל מקום נסתר מהעין.

תחת הטרמינל בנמל התעופה בן גוריון מתנהל מערך עצום של כ- 20,000 מטרים רבועים של מסועים, מכונות שיקוף, ציוד ומערכות. במרחב הזה מתרחש כל תהליך השיקוף והמיון של מזוודות הנוסעים. האתר פעיל כל שעות היממה והוא אחד האזורים הרגישים והאסטרטגיים בשדה התעופה מן הבחינה התפעולית. הנה ראו מה קורה כאשר מתרחשת בו תקלה. מהיותו של האתר רגיש כל כך, כל פעילות של שינוי שמתרחשת בו חייבת להיעשות במהירות וללא תקלות. מערך מיון ושינוע המזוודות עובר תהליך שדרוג משמעותי שכחלק ממנו יוחלפו חלק מן המסועים הקיימים ויוכנסו מסועים, מכונות וציוד חדש. נתבקשנו על ידי חברת Beumer הדנית שמבצעת את הקמת המסועים למפות ולבנות מודל תלת ממדי של כל המרחב בו מתנהל הפרויקט. כל תכנון הפרויקט מבוצע על גבי מודלים תלת ממדיים שנדרשים להיות מקיפים, מלאים ומדויקים.

במרחב תנועה ועבודה צפוף כזה נדרש לקבל מידע הנדסי גיאומטרי מלא ומדויק. אפילו ארון חשמל קטן שלא נמדד יכול להיות בדיוק מה שיפריע להכנסתו של אחד החלקים או של אחת המכונות. הדרך היחידה למפות באופן מלא, אמין, מדויק ומהיר מרחב כזה היא סריקת לייזר תלת ממדית. הצוותים המיומנים שלנו מיפו באופן שיטתי את האתר תוך שהם מקפידים לכסות את כל האלמנטים והעצמים הפיזיים באתר. כ- 600 (!!) עמדות סריקה הוקמו במרחב תוך בקרה תמידית בשטח ובמשרד שכל המרחב מופה באופן מלא. כל עמדות הסריקה אוחדו באופן מדויק לכדי "ענן נקודות" אחד. כעת, צוות האדריכלים, ה BIM Lead ומנהלי המודל של מבט טכנולוגיות בנו מודל תלת ממדי מדוייק של כל המצוי במרחב.

תהליכי הסריקה והמידול בוצעו תוך שימוש בטכנולוגיות ותוכנות מתקדמות ותחת תהליכי בקרת איכות קפדניים על מנת להבטיח את אמינות המודל שנמסר לקבלן המבצע.

תוך כדי ובמקביל לתהליך בניית המודל העברנו אל המזמין מערך תמונות הנדסיות פנורמיות ייחודי המאפשר למזמין לצפות באתר ממש כאילו היה בו פיזית, מערך התמונות מאפשר ביצוע מדידות, סימון וכתיבת הערות בגוף התמונות וניהול של הפרויקט מרחוק ובאופן שיתופי. באופן צפוי, הכלי הזה התגלה כאחד השימושיים ביותר לאורך הפרויקט. מערך התמונות מסופק באופן כמעט מיידי לאחר הסריקה ומאפשר התחלת תכנון מבלי להמתין עד שהמודל יהיה מוכן. ניהול הפרויקט ופגישות התיאום מול הקבלנים השונים נעשו מול מערך התמונות הזה ומרבית שלב התכנון הראשוני של הפרויקט כמו גם בקרת האיכות של המודל נעשו על גביו.

הנה תראו- ככה זה עובד

arrow
חזרה למעלה