תיק בניין ותאומים דיגיטליים


החל משלב התכנון, עבור בביצוע וכלה במסירת הפרויקט לאחר הקמתו, פרויקט בנייה הוא פרויקט מורכב, ארוך ורצוף בשינויים בלתי מתוכננים. האתגרים שעומדים בפני אנשי עולם הבנייה אינם יוצאי דופן או ייחודיים, אך קצב ההתרחשות והעוצמה של העבודה יכולים להפוך את האתגרים האלה לקשים במיוחד.

תכניות לחוד ומציאות לחוד

נאמר זאת בקצרה ובאופן ישיר- לעתים רחוקות, אם בכלל, יש התאמה בין התכניות האדריכליות וההנדסיות של המבנה (As Planned) ובין הביצוע בפועל (As Built). שינויים נעשים בשטח ונעשים כל הזמן. חלק מן השינויים נעשים באופן מסודר ומתועדים אך רובם המכריע של השינויים נעשים ללא תיעוד ואינם מועברים הלאה לתיק התיעוד שנמסר עם המבנה.

במחקר שנעשה לאחרונה על ידי המגזין האמריקאי הנחשב "Journal of Civil Engineering and Management" נמצא שב 62% מהמבנים שנכנסים להליך שיפוץ או שינוי "מסמכי התיעוד של המבנה אינם עדכניים או לא קיימים".

המשמעות הברורה והישירה של תכנון, אחזקה ובנייה מתוך חוסר ידע או מידע לא עדכני היא אחת:

עלויות ולוחות זמנים מוגדלים


תיעוד As Made תלת ממדי ותיק בניין דיגיטלי

המהפכה הטכנולוגית לא פוסחת גם על עולם הבנייה ומהיום כבר לא צריך להסתפק בתכניות נייר לא עדכניות ולא נגישות מן הארכיון. הגיע הזמן לעבור לתכניות דיגיטליות המבוססות על מדידה, מיפוי ותיעוד עדכניים, אמינים ומלאים. בגישת התיעוד החדשה התכניות מונגשות באופן דיגיטלי, ניתנות לשיתוף וזמינות בכל זמן ובכל מקום.

תכירו את Reality Capture

בתהליך סריקת לייזר, סורקי לייזר תלת מימדיים שולחים אל הסביבה מאות מיליוני קרני לייזר, קרני הלייזר מוחזרות מן העצמים בהם הן פוגעות, מקום הפגיעה ועוצמת ההחזר נמדדים וכל נקודה כזו מתועדת וכך נוצר מה שמכונה "ענן נקודות". למעשה "ענן הנקודות" הוא מודל ויזואלי, תלת ממדי מדויק ומפורט של הסביבה ובעיקר, הוא מודל מציאותי המתעד את המצב הקיים בפועל (As Built). כל עצם שניתן לראות באמצעות הסורק נסרק, נמדד ומתועד באותו מודל.

בשיטת העבודה שלנו ניתן לראות ולמפות את כל האלמנטים הפיזיים של המבנה; כל נקודה נראית, ניתנת למיפוי. הגופים נסרקים באופן מערכתי ולא נקודתי ומספקים תיעוד מצב קיים מלא ותלת מימדי.

הנה רק חלק קטן מן המידע והנתונים שתוכלו להפיק באמצעות שיטת המדידה שלנו:

  • ניהול הבניה ובקרת ביצוע- השוואה בין המתוכנן (As Planned) לבין הקיים (As Built) איתור חריגות בין הביצוע בפועל למתוכנן. האיתור מתבצע על ידי הלבשת ענן הנקודות הנוצר מסריקת הלייזר על גבי התוכניות ו/או המודל התכנוני.
  •  התאמה למפרט/תקן בנייה: ניתן  לבחון ולאבחן, בין היתר, התאמת הגיאומטריה לדרישה- מישורות חזיתות/קירות/רצפות, מיקום, גודל וצורת: פתחים, עמודים, קורות, גדלי חללים.
  • בחינת ניצבות ומקביליות של פירי מעליות- איתור בעיות בפיר המעלית עדיף שייעשה לפני התקנתה. לאחר סריקת פיר המעלית "נעביר" בתוכה מעלית וירטואלית על מנת לוודא שאכן הפיר יכול לקבל את המעלית המתוכננת. במקרה של קושי נספק למזמין תכניות מפורטות של איזורי סיתות מדוייקים כדי לאפשר מיקוד בטיפול.
  • בטיחות- איתור תקלות וסכנות. זיהוי וניטור סיכונים, מפגעים, תקלות/עבירות בטיחות.
  • תכנון קירות מסך וחיפויים- מיפוי חזיתות לצרכי תכנון והתקנת חיפוי אבן, חיפוי פח, קירות מסך וכו'. איתור חריגות ממישור הקיר, תכנון Shop Drawings ועוד……
  • תיעוד ומיפוי של מערכות ופונקציות חשובות במבנה- התיעוד מתבצע לפני שהמערכות נסגרות מאחורי הנמכות תקרה או יציקות רצפה, למשל. אין יותר צורך בפתיחת תקרה או שבירת קירות על מנת לאתר מערכת קיימת. תכנון עתידי מתבצע כאשר כל מערכות המבנה ידועות למתכנן. אחזקה שוטפת מתבצעת על בסיס מידע אמין וויזואלי של המערכות

הדבר הבא בתיעוד As Built-

מידע משמעותי ובעל ערך רב לשימוש לכל אורך חיי הבניין

רוצים להפיק אפילו עוד יותר מן המדידה שלכם? מודל ענן הנקודות הוא כלי עוצמתי מאוד אשר ניתן למזג לתוכו אינפורמציה רבה הרבה מעבר ל"מה שרואים". ניתן להלביש שכבות של אינפורמציה ולהפוך את המודל הויזואלי התלת מימדי לתיק תיעוד דיגיטלי, דינמי וחכם- אצלנו זה נקרא 'תאום דיגיטלי'.

תאום דיגיטלי – Digital Twin/מודל BIM (Building Information Model) של מבנה  מהווה בסיס ויזואלי ואינפורמטיבי ליצירת תיק המתקן הדיגיטלי. המודל משלב נתונים גיאומטריים פיזיים תלת ממדיים עם מאפיינים תפקודיים ותפעוליים של רכיבי ומערכות המבנה/ים. המודל דינאמי ומתעדכן על ידי ועל פי צרכי המשתמש וכולל מידע לוגי ותוכני על האביזרים המופיעים בו (פרטים טכניים, פונקציונאליים, רגולטוריים, החזקתים ועוד)

כל המידע העדכני (אפריל 2022) נמצא כאן בלינק תאום דיגיטלי 

– העברת המידע לצרכי ניהול מבנים ונכסים- המודל המתקבל יכול להתממשק עם מערכות ניהול הנכסים הקיימות. כעת ניהול הנכס יכול להתבצע על גבי מודל ויזואלי עדכני ומלא של המבנה. ניתן לשתף את כל בעלי התפקידים או העניין בנכס. דמינו כמה קל יהיה לקלוט עובד אחזקה חדש או כמה נוח יהיה לשלוט מרחוק על הנעשה בנכס בכל רגע נתון, למשל

– השתלבות טבעית לעבודה במודל BIM- עולם הבניה והאחזקה הולך לכיוון של התנהלות במודל BIM. את כל המידע המתקבל מן הסריקות ניתן להעביר (גם באופן הדרגתי ומודולרי) למודל BIM תלת מימדי.

רוצים להבין ולהפיק יותר מן הנכס שלכם? צרו קשר כבר עכשיו 04-8577385 // info@mabat3d.com 

arrow
חזרה למעלה

תפריט נגישות